Як впливає туман на показники громадського моніторингу дрібнодисперсного пилу PM2.5, PM10 та формальдегіду? В туманну погоду ми спостерігаємо значні перевищення концентрацій PM10, це пов'язано з тим, що оптичні сенсори, які ми використовуємо SDS011 та PMS7003 сприймають частки води, як забруднення. Звичайно таких концентрацій забруднення по PM10 в туманну погоду насправді немає. Щоб більш точніше вимірювати забруднення в туманну погоду, наша команда розробила підігрів повітря перед сенсором пилу SDS011 при перевищенні вологості 70%.

Туман в меншій мірі впливає на дрібнодисперсні частки PM2.5. Тому індекс якості повітря та застереження на сайті ми прив'язали до забруднення PM2.5. Найближчим часом в продажі з'являться пристрої з підігрівом повітря перед сенсором пилу SDS011, а також окремі KIT-набори з підігрівом для модернізації вже встановлених станцій. Такий підігрів можна буде власноруч встановити або ж відправити станцію до нас на модернізацію. 

Під час тестувань підігріву ми помітили, що при нормальній вологості повітря до 70% показник по мікропилу занижується на 20%. Це може бути повязано з розігрівом аерозолів та переходом їх у газоподібний стан. Також ми помітили, що в дуже густий туман, підігрів може не справлятись з такою кількістю води у повітрі, і реальне забруднення також може не відповідати показникам сенсора. Тому потрібно відноситись до показників громадського моніторингу в туманну погоду, як до "відносно точних", або ж вийшовших за рамки діапазону вимірювань сенсору. Туманний період в Україні скоро пройде та сенсори знову відображатимуть реальні значення забруднення. 

Ми притримуємось і тієї ж думки, що в туман не рекомендується займатись спортом в індустріальних містах та містах, де відбувається спалювання будь-яких видів палива. Так як туман накопичує в собі різні типи забрудників, чи то дрібнодисперсний пил, чи розчиняє гази. Їхню точну концентрацію сенсори не в змозі виміряти при таких метеорологічних умовах, але вона точно зростає. Це завдання більш дорогого обладнання, яке за ціною недоступне для громадського моніторингу якості повітря. Як реагує сенсор формальдегіду ZE08-CH20 на туман? Це є електро-хімічний сенсор і при конденсації вологи на мембрані сенсору змінюється хімічний склад та також спотворються показники. В туманну погоду його показники виходять за рамки діапазону вимірювання сенсору. Після просушки сенсору, показник повертається в норму. Вирішення даної проблеми в стадії розробки нашою командою. Скоріш за все це буде окрема камера підігріву для цього сенсору та управління підігрівом. 

Сенсор формальдегіду також реагує на інші речовини у повітрі, перехресні гази. Тут є відношення:
C6H6 100ppm- показник сенсору  0.1ppm 
Cl2 10ppm- показник сенсору 0.1ppm
CH3CL 5ppm- показник сенсору 0.1ppm
C3H6O 100ppm-  показник сенсору 0.2ppm
C2H4O 10ppm- показник сенсору 0.5ppm
SO2 20ppm- показник сенсору 0.8ppm
H2S 100ppm- показник сенсору 3.7ppm
H2 500ppm- показник сенсору 5.5ppm
C2H5OH 131ppm-показник сенсору 5ppm
CH3OH 42ppm- показник сенсору 5ppm

Ці всі гази не несуть користі для нашого організму. Тому вимір сенсору формальдегіду - це сукупний вплив кросгазів та сама концентрація формальдегіду у повітрі. Ми постійно працюємо над точністю та доступністю пристроїв громадського моніторингу якості повітря України. Якщо є поради, щодо використання інших сенсорів у громадському моніторингу то ми завжди відкриті до спілкування та співпраці. Ми проходимо шлях, який ще ніхто не пройшов до нас ні в Україні ні закордоном, тестуємо доступні сенсори та впроваджуємо їх у громадський моніторинг. Дуже вдячні за розуміння.  Моніторимо і далі.

Джерело: https://eco-city.org.ua

12.12.2019